Baymak Baxi Eco 280 Fi Kombi Arıza Kodları Ve Çözümleri

Baymak Baxi Eco 240 Fi-i / Baxi Eco 280 Fi-i model kombilerde, 3 adet led lamba bulunur. bunlardan 1.ledde alev sembolü 2.ledde alev üzerinde / sembolü vardır. 3.led ise kombiye elektrik geldiğini ve çalıştığını ifade eder. Kombinizde meydana gelen arıza durumlarını bu led ışıkların konumuna göre değerlendireceğiz.


1.led Kapalı, 2. led Açıksa (Gaz Blokaj Sorunu)


ÇözümüBu durumda, kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol, dairenize doğalgaz gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer doğalgaz var ve kombiye sorunsuz bir şekilde ulaşıyorsa, kombi gaz vanalarını kontrol edin. Kapalı vana varsa açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen arıza devam ediyorsa, kombi gaz valfi, iyonizasyon elektrodu yada ana kartta sorun olabilir. Arızanın net tespiti ve onarımı için teknik servis desteği gereklidir.


1.led Kapalı, 2. led Hızlı Yanıp Sönüyor (Hava Akışında Sorun Var)


ÇözümüHermetik model kombilerde karşımıza çıkan bu arıza durumu, atık gaz tahliye sisteminde bir arıza olduğunu ifade eder. Kombi fanında, ana kartında yada prosestat da sorun olabilir. Arızanın net tespiti ve onarımı için teknik servis desteği gereklidir.


1.led Kapalı, 2. led Yavaş Yanıp Sönüyorsa (Yetersiz Su Basıncı Veya Pompa Blokaj Sorunu)


ÇözümüBu arıza durumunda, kombi su basıncı düşükse, kullanıcı olarak yapacağınız ilk işlem, kombiye su basmaktır. Bunun için kombinin sağ alt kısmında bulunan mavi doldurma musluğunu açarak kombiye su basın, basınç değeri 1,5 bar olduğunda doldurma musluğunu kapatın. Bu işlemin ardından sorun devam ederse kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen arıza devam ederse, kombi devridaim yapmıyor demektir. Kombi kalorifer sisteminde tıkanıklık, pompa arızası veya ana eşanjörde tıkanma, kireçlenme olabilir. Arızanın net tespiti ve onarımı için teknik servis desteği gereklidir.


2. led Yavaş Yanıp Sönüyorsa (Ntc Sensör Sorunu)


ÇözümüLedlerin bu durumunda göre kombi Ntc sorunu geliştiğini anlıyoruz. Kombinin ısı algılayan sensörlerinde sorun olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma, temassızlık, kısa devre yada sensör borularında nemlenme olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Arızanın net tespiti ve onarımı için teknik servis desteği gereklidir.


1.led Yavaş Yanıp Sönüyorsa (Aşırı Isınma, Bacalı Modellerde Baca Termostat Sorunu)


ÇözümüBu arıza durumunda, kombinin aşısı ısınmaya bağlı arıza verdiğini anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem, kombiyi soğutmaktır. Bunun için kombi tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kapalı vanalar varsa açın. Sorun devam ederse, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen arıza devam ediyorsa, teknik servis desteği gereklidir.

Bacalı Modellerde; Baca sensöründe sorun, baca tıkanıklığı yada bacanın yetersiz çekim gücü sorunu olabilir. Arızanın net tespiti ve onarımı için teknik servis desteği gereklidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir