Baykan Kombilerin Arıza Kodları ve Çözümleri


E01 yada 80°C Arızası (Kombide ateşleme sorunu, alev yok)

Çözümü: Kombilerde en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Kombinin ateşleme kısmındaki brulörde yanma olmadığını ve buna bağlı ateşleme olamadığı anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol dairenize gaz gelip gelmediğine bakmaktır. Daireye gaz geliyor ancak kombiye yetişmiyorsa, kapalı gaz vanalarını açın daha sonra reset atarak bir süre bekleyin. Kombiye gaz geldiği halde ateşleme sorunu devam ediyorsa, kombi iyonizasyon elektrotunda, gaz valfinde yada ana kartında sorun olabilir. Servis ekiplerinin arızayı yerinde tespit etmesi uygun olacaktır.


E02 yada 60°C Arızası (Kombi atık gaz tahliye sisteminde sorun var)

Çözümü: Bu arıza durumlarında kombi atık gaz sisteminde bir sorun olduğu anlaşılır. Hermetik kombilerde hava prosestatı yada fan arıza olabilir. Bu arıza görüldüğü zaman kombi kendini korumaya alır ve çalışmaz. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Bacalı model Baykan kombilerde ise gaz tahliye sisteminde tıkanıklık, yetersiz hava çekimi yada sensör arızası olabilir. Her iki durumda da teknik servis desteği almanız gereklidir.


E03 yada 30°C Arızası (Kalorifer ısıtma sensöründe sorun var)

Çözümü: Kombinin kalorifer ısıtma sensöründe sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Sensörün kendisinde arıza olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma, temassızlık yada sensör borularında nemlenme olabilir. Arızanın yerinde giderilmesi için teknik servis yardımı almanızı öneriyoruz.


E04 yada 40°C Arızası (Kullanım suyu sensöründe sorun var)

Çözümü: Kullanım suyunun sıcaklığını ölçen sensörde sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Sensör bağlantılarında kopma, temassızlık olacağı gibi sensörün kendisinde de arıza olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Servis ekiplerinin arızayı yerinde görmesi ve ona göre işlem yapması en uygunu olacaktır.


E05 yada 30°C+40°C Arızası (Kombide modülatör sorunu)

Çözümü: Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman hiçbir müdahalede bulunmadan servis ekipleri ile görüşmenizi öneriyoruz. Kombinin beyni olarak bilinen ana kartta arıza meydana gelmiş olabilir. Modülatör sorununda kullanıcının yapacağı herhangi bir işlem yoktur. Teknik servis desteği gerekmektedir.


E06 yada 70°C Arızası (Tesisata giden suyun sıcaklığı çok yüksek)

Çözümü: Kombiden çıkan ve tesisat dolaşımına katılan suyun sıcaklığında aşırı yükseklik olduğunu ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk müdahale kombiye reset atmaktır. Bu işlemin ardından arıza devam ediyorsa kombiye en yakın üç kaloriferin vanasının açık olduğundan emin olun. Kapalı vanalar varsa açın. Eğer vanalar açık olduğu halde arıza devam ediyorsa, devri daim pompasında sıkışma, tesisatta tıkanıklık, kalorifer filtrelerinde kireçlenme, ana eşanjörde tıkanıklık yada kireçlenme olabilir. Sorunun net tespiti ve onarımı için servis desteği almanız gerekir.


E07 yada 60°C+80°C Arızası (Devri daim pompasında sorun var)

Çözümü: Kombideki suyun sirkülasyonunu sağlayan devri daim pompasında bir sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Pompada sıkışma, devrin düşmesi yada pompa arızası olabilir. Arızanın kesin tanısı ve onarımı için servis ekiplerinin sorunu yerinde görmesi gereklidir.


E08 yada 50°C Arızası (Kombi su basıncı düşük)

Çözümü: Kombinin verimli bir şekilde çalışması için su basıncının ideal değer olan 1,5 bar olması gerekir. Bu arıza durumunda kombi su basıncının normal değerin altında olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye su basmaktır. Baykan marka kombilerin alt kısmındaki su doldurma musluğunu açarak kombiye su alın. Basınç değeri 1,5 bar olduğunda doldurma musluğunu kapatın daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin buna rağmen arıza devam ederse uzman görüşü almanızı tavsiye ediyoruz.


E09 yada 70°C Arızası (Limit termostatı sorunu)

Çözümü: Kombinin aşırı ısınmasına bağlı olarak limit termostatının devreye girdiğini ifade eden arıza durumudur. Cihaz kendini korumaya alır. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk işlem kombiye reset atmak ve beklemektir. Arızada düzelme olmuyorsa, kombi tesisat ve kalorifer vanalarını kontrol edin kapalı vanaları açın. Bu işlemlerden sonra sorun devam ederse üç yollu vana, ana eşanjör yada devri daim pompa motorunda arıza olacağı gibi kalorifer sisteminde kireçlenme yada tıkanıklık söz konusu olabilir. Sorunun yerinde incelenmesi ve ona göre işlem yapılması gerekir. Teknik servis ekipleriyle görüşmenizi öneriyoruz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir