Auer Maximax Arıza Kodları ve Çözümleri


LP arıza kodu (Tesisat su basıncı düşük)

Çözümü: Kombi tesisat sistemindeki su basıncının düşük olduğunu ifade eden arıza durumudur. Basınç değeri 1 barın altına inmiştir. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye su basmaktır. Bunun için de Kombinin sağ alt kısmında bulunan siyah yada mavi doldurma musluğunu açarak kombiye su almaktır. Su basınç değeri 1,5 bar olana kadar su basma işlemine devam edin. Basınç 1,5 bar olduğunda doldurma musluğunu kapatın. Arıza devam ederse, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bunca işleme rağmen sorun devam ediyorsa, teknik servis desteği almanız gerekir.


HL arıza kodu (Kombinin tesisat su sıcaklığı çok yüksek)

Çözümü: Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman kombiden çıkan ve tesisata katılan suyun sıcaklığını çok yüksek olduğunu anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız ilk işlem kombiye reset atmaktır. Buna rağmen sorun devam ediyorsa, kombiye yakın en az üç peteğin vanasının açık olduğuna emin olun kapalı vanalar varsa açın. Sorun devam ediyorsa, kalorifer sisteminde tıkanıklık, filtrelerde tıkanıklık yada kireçlenme, ana eşanjörde tıkanma, kireçlenme, üç yollu vanada sorun yada devri daim pompasında arıza meydana gelmiş olabilir. Arızanın net tespiti ve garantili onarımı için servis desteği öneriyoruz.


AF arıza kodu (Kombi prosestatında sorun var)

Çözümü: Kombide yanma sonucu ortaya çıkan atık gazların dışarı atıldığı sistemde bir sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Kombide hava tahliye kısmı ile ana kart arasında iletişimi sağlayan prosestatta sorun olduğu anlaşılır. Bu durumda kombi ana kartı, kombi fan sistemi yada prosestatta arıza gelişmiş olabilir. Teknik servis desteği almanız gerekir.


HB arıza kodu (Kalorifer gidiş sensöründe sorun var)

Çözümü: Bu arıza kodu göründüğü zaman kalorifer gidiş sensöründe yada kablo bağlantılarında bir sorun olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Teknik servis ekipleri ile görüşmeniz en doğrusu olacaktır.


db arıza kodu (Kullanım suyu sensöründe sorun var)

Çözümü: Kombide kullanım suyu sıcaklığını ölçen sensörde sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Sensör bağlantılarında temazsızlık, kopma, kısa devre olacağı gibi sensörün kendisinde de arıza olabilir. Arızanın net tespiti ve onarımı için teknik servis ekiplerinin sorunu yerinde incelemesi önemlidir.


Anahtar ve Alev Üzerinde / arıza işareti varsa (Ateşleme sorunu)

Çözümü: En sık karşımıza çıkan arıza durumlarından biridir. Bu durumda kombide ateşle olmadığını anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol, dairenize gaz akışı olup olmadığına bakmaktır. Dairenize gaz geliyor ancak kombiye yetişmiyorsa kapalı gaz vanalarını açın. Kombiye gaz geldiği halde ateşleme sorunu devam ediyorsa kombiye reset atarak bir süre bekleyin arıza düzelmediği taktirde iyonizasyon elektrodu, gaz valfi yada ana kartında arıza olabilir. Arızanın doğru tespiti ve garantili tamiri için teknik servis ekipleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.


C1 arıza kodu (Gaz valfine yetersiz voltaj geliyor)

Çözümü: Kombide gaz valfinin sağlıklı bir şekilde çalışması için yeteri kadar akım alması gerekir. bu arıza kodu göründüğü zaman gaz valfinin doğru çalışmadığını ve buna bağlı olarak uygun ateşleme yapamadığını anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Ana kart, gaz valfi yada kablo bağlantılarında arıza olabilir. Garantili onarım için servis desteği almanız gerekir.


Önemli Not: Auer Maximax kombide arıza geliştiği zaman kombi ekranında ”anahtar işareti” görünür. Bu durumda ”R” düğmesine bastığınızda kombideki arızanın kodu ekranda görünecektir. Aşağıdaki yazıda verdiğimiz bilgiler, kombinizde karşınıza çıkacak muhtemel sorunlar ve bunların çözümlerini kapsamaktadır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir