Ariston Uno Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Ariston Uno Kombide bir ekran bulunmaz, onun yerine led ışıkları vardır. Bu ışıkların durumuna göre kombide meydana gelen arızalar tespit edilir. Ön kısımda yer alan C ışığı yandığı zaman kombinin açıldığı ve çalışmaya hazır olduğu anlamına gelir. Bu durum bir arıza  değildir. Bunun yanı sıra kombi üzerinde dört adet led ışık bulunmaktadır.


1- Ateşleme Arızası ( X işaretli alev simgesi kırmızı yanıyorsa)


Bu durumda, cihazda ateşleme arızası olduğunu anlıyoruz. Kombiyi çalıştırdığınızda, alev almaz ve çalışmaz. Arızayı tespit etmek için yapmanız gereken kontrollerin başında, dairenize doğalgaz akışı olup olmadığını kontrol edin. Eğer doğalgaz var ve kombiye de sağlıklı bir şekilde ulaşıyorsa, Kullanıcı olarak yapacağınız işlem R yazılı tuşa bir kez basarak kombiye reset atmaktır. Bu işlemin ardından arıza durumu devam ediyorsa; Kombi ana kartında, gaz valfinde yada iyonizasyon elektrodunda arıza olabilir. Sorunun tespiti ve garantili onarımı için teknik servis ekipleri ile görüşmenizi öneriyoruz.


2- Basınç Düşme Arızası (X işaretli alev simgesi kırmızı ve baca ledi sarı yanıyorsa)


Bu arıza durumunda kombide basınç düşüklüğü olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem, kombiye su basmaktır. Bunun için Ariston Uno Kombinin alt kısmında bulunan siyah doldurma musluğu açarak kombiye su alın. Bu sırada kombi üstündeki termomanometreyi de kontrol ederek 1,5 bar değerine ulaşana kadar su vermeye devam edin. Bu işlemin ardından arıza düzelmezse R yazılı tuşa bir kez basarak kombiye reset atın. Arıza durumu halen düzelmiyorsa, tesisat ve petek vanalarını kontrol edin kapalı vanaları açın. Bu işlemlerin ardında arıza devam ediyorsa, kombi ana eşanjöründe, devri daim pompasında, üç yollu vanada, tesisat tıkanması veya filtre tıkanması olabilir. Arızanın kesin tespiti ve onarımı için teknik servis ekipleri ile görüşmeniz gerekir.


3- Atık Gaz Tahliye Arızası (Baca ledi sarı yanıyorsa)


Bu arıza durumunda kombi atık gaz tahliye sisteminde sorun olduğunu anlıyoruz. Eğer Ariston Uno Kombiniz Hermetik modelse, prosestat, ana kart yada fan arızası olabilir. Eğer bacalı model kombi ise bacada tıkanıklık, çekiş gücünde azalma yada sensör arızası olabilir. Her iki durumda da arızanın kesin tespiti ve tamiri için teknik servis ekipleri ile görüşüp destek almanızı tavsiye ederiz.

  1. Burhan dedi ki:

    Bu kimilerde 4 ışık birden yanıyorsa ne oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir