Ariston Microgenus Kombi Arıza Kodları Ve Çözümleri


A01 Arızası (Ateşleme sorunu, Brülör yanmıyor.)


Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombide ateşleme sorunu olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapmanız gereken şey, kombiye gaz gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer dairenizde gaz var ve kombiye sağlıklı bir şekilde ulaşıyorsa, cihaza bir kez reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen arıza durumu devam ederse, kombi ana kartı, elektrotlarda yada gaz valfinde arıza olabilir. Sorunun kesin tespiti ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.


A03 Arızası (Kombi aşısı sıcak)


Bu arıza durumunda kombi sistemindeki suyun aşırı ısındığını anlıyoruz. En sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Kullanıcı olarak yapacağınız şey kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen arıza devam ediyorsa, kombi petek vanalarını ve tesisat vanalarını kontrol edin. Kapalı vanaları açın. Bu işlemlerinden sonra da arıza devam halen ederse teknik servis yardımı almanız gerekir.


A64/A97/A98/A99 (Arıza Kodu Fonksiyon sorunu.)


Kombi ekranında bu arıza kodları belirdiği zaman, kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Arızanın net bir şekilde tespiti için işinde uzman servis ekiplerinden destek almanız gerekiyor.


E02 Arızası (Kombi su basıncı düşük, pompa çalışmıyor.)


Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman, su basınç değerinin düşük olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem, kombiye su basmaktır. Ariston Microgenus Kombinin sağ alt kısmındaki siyah doldurma musluğunu açarak kombiye su basın. Basınç değeri 1,5 bar civarına geldiğinde musluğu kapatın. Buna rağmen arıza durumu devam ederse, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Arıza halen devam ediyorsa, teknik servis desteği almanızı öneriyoruz.


E04 Arızası (Kombi sıcak su sensöründe arıza)


Kombi kullanım suyu sensör devresinde sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Sıcak su sensör kablo bağlantılarında kopma, kısa devre yada sensör borusunda nemlenme olabilir. Arızanın kesin tespiti ve tamiri için servis desteği almanızı tavsiye ediyoruz.


E06 Arızası (Kalorifer çıkış sensör sorunu)


Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Teknik bir arıza olduğu için servis ekipleri tarafından ele alınmalıdır.


E07 Arızası (Kalorifer çıkış sensör bağlantı sorunu)


Kombi ekranında bu kod belirdiği zaman Kalorifer çıkış sensör bağlantılarında kopma, kısa devre yada sensör borusunda nemlenme olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Arızanın tespiti ve tamiri için teknik servis desteği gereklidir.


E08 Arızası (Kalorifer dönüş sensör sorunu)


Kalorifer sıcak su dönüş sensöründe bir sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik arıza olduğu için servis yardımı almanızı öneriyoruz.


E09 Arızası (Kalorifer dönüş sensör bağlantı sorunu)


Kombi ekranında bu kod belirdiği zaman Kalorifer dönüş sensör bağlantılarında kopma, kısa devre yada sensör borusunda nemlenme olabilir. Arızanın tespiti ve tamiri için teknik servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.


E20 Arızası (Gaz valfi kapalı ama alev algılanıyor)


Kombi ekranında bu arıza görüldüğü zaman, kombi gaz valfinin kapalı olmasına rağmen, cihazın alev algıladığını anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak cihaza bir kere reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen arıza durumu devam ederse, kombi ana kartı, gaz valfi yada iyonizasyon elektrodunda arıza olabilir. Sorunun kesin tespiti ve tamiri için servis desteği almanızı öneriyoruz.


E32 Arızası (Kombide baca sorunu)


Ekranda bu arıza kodu belirdiğinde kombi baca sisteminde sorun olduğunu anlıyoruz. Teknik bir arıza olduğu için kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Teknik servis desteği gerekir.


E33 Arızası (Kombi prosestatı arızalı)


Kombinin çalışmasında aktif bir göreve sahip olan prosestat da arıza olduğunu ifade eden koddur. Bu durumda cihaza müdahale etmeden servis ekiplerini aramanızı tavsiye ediyoruz.


E34 Arızası (Kombi prosestatı sorunu)


Kombiyi çalıştırma esnasında, yanma işleminde sonra prosestat devre dışı kalıyor veya ana kart ile uyumsuzluk yaşanıyorsa, kombi ana kart yada prosestat arızalı olabilir. Arızanın kesin tespiti ve tamiri için teknik servis yardımı almanız gerekir.


E68 Arızası (Kombi atık gaz sıcaklığı yüksek)


Kombinin çalışması sonucunda otaya çıkan atık gazların sıcaklığının normal değer olan 68°C den daha yüksek olduğunu ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Teknik servis ekiplerinin inceleme yapması gerekir.


E80 Arızası (Oda termostat sensöründe sorun var)


Kombi ekranında bu kod belirdiği zaman oda termostatının açık olduğunu yada sensör kablo bağlantılarında sorun olduğunu anlıyoruz. Problemin kesin tespiti için teknik servis desteği almanız gerekir.


E99 Arızası (Resetleme sorunu)


Kullanıcı tarafından reset tuşuna 15 dk içinde üst üste 5 defa basılması sonucu oluşan arıza durumudur. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem cihazın şalterini indirmektir. Tekrar açtığınızda sorun ortadan kalkacaktır. Eğer arıza durumu devam ederse, teknik servis ekipleriyle görüşmenizi öneriyoruz.


S30/S31 Arızası (Dış ortam sensöründe sorun var)


Kombinin dış ortam sıcaklığına göre çalışmasını sağlayan sensörde bir sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Sensör bağlantılarında kopma, temassızlık, sensör borusunda nemlenme olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis desteği almanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir