Ariston Genus Kombi Arıza Kodları Ve Çözümleri


101 Arıza Kodu (Maksimum Isı Uyarısı)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombi su sıcaklığının maksimum değere ulaştığını anlıyoruz. Bu durumda kombi limit termostatı devreye girerek cihazı koruma altına alır. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombi su sıcaklık değerini düşürmektir. Bunun için de Kombi kalorifer ve tesisat vanalarını kontrol edin. Kapalı vanalar varsa açın. Buna rağmen arıza devam ediyorsa, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Arıza durumunu halen aynıysa pompa sıkışması, üç yollu vanada konum atlama, ana eşanjörde tıkanma veya kireçlenme, kalorifer filtresi ve tesisatında tıkanıklık gibi sorunlar olabilir. Arızanın net tespiti ve onarım için teknik servis desteği gereklidir.


501 Arıza Kodu (Ateşleme Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman cihazda ateşleme sorunu olduğunu anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol, daireye doğalgaz gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer doğalgaz var ve kombiye de sorunsuz bir şekilde ulaşıyorsa, kombi gaz vanalarını kontrol edin. Kapalı vanalar varsa açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemlere rağmen sorun devam ederse, kombi gaz valfi, iyonizasyon elektrodu yada ana kartta arıza olabilir. Sorunun net tespiti ve onarım için teknik servis desteği gereklidir.


103/104/105/106/107 Arıza Kodları (Yetersiz Dolaşım Sorunu)


Çözümü; Bu arıza kodları aynı sorunu ifade etmektedir. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol kombi su basınç değerine bakmaktır. Eğer su basıncı 1 barın altındaysa kombiye su basmanız gerekir. Bunun için de kombinin panelinde bulunan üç damla simgeli butona basın. Kombiniz su basma işlemine otomatik olarak başlayacaktır. Bu işlemin arıdan sorun devam ederse, kombi tesisat ve kalorifer vanalarını kontrol edin. Kapalı vanalar varsa açın. Eğer sonuç değişmiyorsa, ana eşanjörde arıza, pompa arızası yada kalorifer filtresinde tıkanıklık olabilir. Sorunun net tespiti ve onarım için teknik servis desteği gereklidir.


111 Arıza Kodu (Yetersiz Dolaşım “Doldurma Tuşuna Bas”)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombinin yetersiz su basıncına bağlı kapandığını anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem, kombi panelinde bulunan üç damla sembollü doldurma musluğuna bir kere basmaktır. Bu sayede kombi otomatik su doldurma işlemine başlar. Bu müdahaleden sonra arızanın düzelmesi beklenir. Fakat aynı sorun devam ediyorsa, arızanın net tespiti ve onarım için teknik servis desteği gereklidir.


601 Arıza Kodu (Atık Gaz Tahliye Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman, kombi atık gaz tahliye sisteminde bir sorun olduğunu anlıyoruz. Arızanın çözümü kombinin çeşidine göre değişkenlik gösterir. Eğer kombiniz hermetik model ise, kombi ana kartı, fan veya prosestat arıza olabilir. Kombiniz bacalı model ise, baca sisteminde tıkanıklık, baca sensörü arızası yada baca çekimi yetersiz olabilir. Her iki durumda da kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis desteği almanız gerekir.


305/306/307 Arıza Kodu (Ana kart Arızası)


Çözümü; Bu arıza kodlarından biri belirdiği zaman, kombinin en önemli parçası olan ana kartında bir sorun olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız tek işlem kombiye reset atarak bir süre beklemektir. Buna rağmen arıza devam ediyorsa, teknik servis desteği almanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir