Ariston Clas Kombi Arıza Kodları Ve Çözümleri


101 Arıza Kodu (Maksimum Sıcaklık Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman kombinin aşırı sıcaklıktan kaynaklı sorun yaşadığını anlıyoruz. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombi sıcaklığını düşürmektir. Bunun için de kombi alt kısmında bulunan kalorifer vanalarını kontrol edin. Kapalı vanalar varsa açın. Buna rağmen arıza devam ediyorsa, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemin arıdan da sorun düzelmiyorsa, kombi ana eşanjöründe tıkanma yada kireçlenme, pompa sıkışması, kalorifer sisteminde tıkanıklık, kalorifer filtresinde tıkanıklık, kireçlenme, üç yollu vanada konum atlatma  gibi sorunlar olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için teknik servisten destek almanız gerekir.


501 Arıza Kodu (Alev Oluşmama Sorunu)


Çözümü; Kombiekranında bu arıza kodu göründüğü zaman, kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol, dairenize doğalgaz gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer doğalgaz akışı var ve kombiye sorunsuz bir şekilde ulaşıyorsa, kombi gaz vanalarını kontrol edin. Kapalı vanalar varsa açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemlerden sonra arıza düzelmiyorsa, kombi ateşleme iyonizasyonu, gaz valfi yada ana kartında sorun olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için teknik servisten desteği gereklidir.


103/104/105/106/107 Arıza Kodları (Yetersiz Su Dolaşımı)


Çözümü; Kombi ekranında beliren bu arıza kodları aynı sorunu ifade etmektedir. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol, kombi su basınç değerine bakmaktır. Eğer su basınç değeri düşükse, kombinin sağ alt kısmında bulunan mavi doldurma musluğunu açarak basınç değeri 1,5 bar olana kadar kombiye su basın. Daha sonra doldurma musluğunu kapatın. Bu müdahaleden sonra arızanın düzelmesi beklenir. Fakat arıza durumu devam ediyorsa, kombinin başka önemli parçalarında sorun gelişmiş olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için teknik servisten desteği gereklidir.


601 Arıza Kodu (Atık Gaz Tahliye Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman, kombi atık gaz tahliye sisteminde bir sorun olduğunu anlıyoruz. Bu arızanın çözümü kombinin modeline göre değişir. Eğer kombi hermetik model ise; fan, prosestat yada ana kart arızası olabilir. Kombi bacalı model ise; tahliye bacası yerinden çıkmış, baca çekmiyor yada baca sensöründe arıza olabilir. Her iki durumda da kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Arızanın net tespiti ve çözümü için teknik servisten desteği gerekir.


305/306/307 Arıza Kodları (Elektronik Kart Sorunu)


Çözümü; Bu arıza kodu belirdiği zaman kombinin en önemli parçası olan ana kartta bir sorun olduğunu anlıyoruz. Ana kartın kendisi arızalı olacağı gibi kablo bağlantılarında da bir sorun olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Arızanın net tespiti ve çözümü için teknik servisten desteği gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir