Arçelik DGK Y 20 LCD Arıza Kodları ve Çözümleri


A01 Arızası (Kombide ateşleme olmuyor)

Çözümü: Kombi ateşleme yapamadığı zaman beliren arıza kodudur. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem, diarenize gal gelip gelmediğine bakmaktır. Daireye gaz geliyor ancak kombiye yetişmiyorsa, kapalı gaz vanalarını açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin buna rağmen aynı sorun devam ediyorsa kombi iyonizasyon elektrodu, gaz valfi yada ana kartta arıza olabilir. Servis desteği almanız şarttır.


A02 Arızası (Kombide hatalı alev tespit edildi)

Çözümü: Kombide hatalı alev oluşumunu belirten arıza durumudur. Alev sönmesi gerektiği durumda yanmaya devam eder, kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Kombi gaz armatörü, iyonizasyon elektrodu yada ana kartta sorun olabilir. Servis ekiplerinin arızayı yerinde tespit etmesi gereklidir.


A03 Arızası (Kombi tesisat suyu çok sıcak)

Çözümü: Kombi tesisat suyu sıcaklığının normalin çok üzerinde olduğunu ifade eden arıza kodudur. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol kombi su basıncına bakmaktır. Eğer su basıncı düşükse kombiye su basın. Su basıncı normal ise kombiye en yakın üç petek vanasının açık olduğuna emin olun. Kapalı vanaları açın. Buna rağmen sorun düzelmiyorsa kombi tesisat sisteminde tıkanıklık, kireçlenme, üç yollu vana, ana eşnajör yada devri daim pompasında arıza olabilir. Servis desteği almanızı öneriyoruz.


F05 Arızası (Atık gaz tahliye sisteminde sorun var)

Çözümü: Atık gazların atıldığı sistemde sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Kombi fanı, prosetat yada ana kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Servis ekipleri sorunu uygun teknik ekipmanlar ile çözecektir.


A06 Arızası (Yetersiz alev sorunu)

Çözümü: Kombide ateşleme olduktan sonra oluşan alevin yetersiz olduğunu ifade eden arıza durumudur. Cihaza reset attıktan sonra sorun düzelmiyorsa iyonizasyon elektrodunda, ana kartta yada gaz valfinde arıza olabilir. Servis ekipleriyle görüşmeniz en doğrusu olacaktır.


F10 Arızası (Gidiş sensörü 1 problemi)

Çözümü: Kombi gidiş sensörü 1 de sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Sensörün kendisi arızalı olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma, temassızlık yada kısa devre de olabilir. Teknik ekip desteği gerektirir.


F11 Arızası (Sıcak su sensöründe sorun var)

Çözümü: Kombide suyun sıcaklığını ölçen sensörde sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Sensör bağlantılarında kopma temassızlık, borularda nemlenme olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Servis yardımıyla sorun çözülecektir.


F14 Arızası (Gidiş sensörü 2 problemi)

Çözümü: Kombi gidiş sensörü 2 de sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Sensör bağlantılarında sorun yada sensörün kendisinde arıza olabilir. Servis desteği almanız şarttır.


A15 Arızası (Fan sisteminde sorun var)

Çözümü: Fan devreye girdikten sonra prosestatın kontakları kapatmadığı zaman yaşanan sorundur. Reset sonrasında sorun düzelmiyorsa kullanıcı olarak yapacağınız başka müdahale yoktur. Servis ekiplerinin arızayı yerinde görmesi önemlidir.


F34 Arızası (Düşük voltaj sorunu)

Çözümü: Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombiye gelen elektrik akımının 170 v civarında olduğunu anlıyoruz. Elektrik akımı normal değerlere geldiğinde sorun kendiliğinden düzelebilir. Eğer arıza devam ediyorsa, düşük elektrik akımı ana karta zarar vermiş olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için kombi regülatörü kullanmanızı öneriyoruz.


F35 Arızası (Şebeke elektriği sabit değil)

Çözümü: Dairenize gelen elektrik akımında dengesizlik olduğunu ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem, elektrik tesisatına baktırmaktır. Dengesiz voltaj dağılımı kombi ana kartına zarar verebilir.


F37 Arızası (Kombi su basıncı düşük)

Çözümü: Kombi su basıncının normal değerin altında olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye su basmaktır. Bunun için de kombinin altındaki doldurma musluğunu açarak işleme başlayın. Su basınç değeri 1,5 bara geldiğinde doldurma musluğunu kapatın. Bu işlemden sonra sorun düzelmiyorsa kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Arıza durumu düzelmiyorsa, servis desteği almalısınız.


A41 Arızası (Sensör sorunu)

Çözümü: Kombide sensör sorunu olduğunu belirten arıza durumudur. Sensörlerin bağlantılarında kopma, temassızlık, sensörlerin genel arızası yada ana kart arızası olabilir. Servis ekiplerinden yardım almanızı tavsiye ediyoruz.


F42 Arızası (Kombi ısıtma sensöründe sorun var)

Çözümü: Kombi ısıtma sensöründe arıza, kablo bağlantılarında kopma, temassızlık yada kısa devre olabilir. Servis yardımı almanız gereklidir.


F43 Arızası (Ana eşanjör problemi)

Çözümü: Kombi su basıncının düşük yada yüksek olduğu durumlarda görülen arıza durumudur. Bu arıza kodu belirdiği zaman kombi su basıncı kontrol edilmelidir. Su basıncı düşükse kombiye su basarak basıncı normal değere getirin. Su basınç değeri yüksek ise tesisat hava yapmış yada devri daim pompası arızalı olabilir. Sorunun tespiti ve onarımı için servis desteği gereklidir.


F50 Arızası (Modureg problemi)

Çözümü: Kombinin kablo bağlantılarında kopma, temassızlık yada ana kart arızası olabilir. Servis desteği almanızı öneriyoruz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir