Arçelik DGK Y 20 HP LCD ve DGK Y 26 HP LCD Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


E01 Arızası (Kombide başarısız ateşleme sorunu mevcut)

Çözümü: Kombide ateşleme işleminin başarılı bir şekilde yapılmadığını belirten arıza kodudur. Kullanıcı olarak yapacağınız kontrol, dairenize gaz gelip gelmediğine bakmaktır. Daireye gaz geliyor ancak kombiye yetişmiyorsa kapalı gaz vanalarını açın daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Arıza devam ediyorsa gaz valfi, iyonizasyon elektrodu yada kombi ana kartında arıza gelişmiş olabilir. Teknik servis desteği almanızı öneriyoruz.


E02-F02 Arızası (Kombide hatalı ateşleme oluyor)

Çözümü: Bu arıza kodları belirdiği zaman yapacağınız işlem kombiye reset atmaktır. Bir süre sonra arıza devam ediyorsa ana kart, gaz valfi yada iyonizasyon elektrodunda arıza meydana gelmiş olabilir. Servis ekiplerinin arızayı yerinde incelemesi ve ona göre hareket etmeleri en doğrusu olacaktır.


E03 Arızası (Kombide aşırı ısınma sorunu mevcut)

Çözümü: Bu arıza durumunda kombinin aşı ısınmasına bağlı olarak limit termostat devreye girmiş ve kombi bloke olmuştur. Kombi çalışmaz, kullanıcı olarak yapacağınız işlemler, ilk olarak kombinin su basınç değerine bakmaktır. Basınç değeri düşükse kombiye su basın ve basınç 1,5 bar olduğunda doldurma musluğunu kapatın daha sonra kombiye en yakın üç peteğin vanasının açık olduğunda emin olun kapalı vanalar varsa onları açın. Son olarak kombiye reset atın. Bunlara rağmen arıza devam ediyorsa, üç yollu vana, ana eşanjör yada devri daim pompasında arıza olacağı gibi tesisatta kireçlenme yada tıkanma da olabilir. Sorunun giderilmesi için servis desteği almanız en doğrusu olacaktır.


E04-E05-E06 ve F23 Arızası (Atık gaz tahliye sisteminde sorun var)

Çözümü: Kombide yanma sonucu açığa çıkan atık gazlar, fan yardımıyla dışarı atılmaktadır. Bu arıza kodları belirdiği zaman hava tahliye sisteminde sorun olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Fan, prosestat yada kombinin beyni olarak nitelendirilen ana kartta arıza meydana gelmiş olabilir. Arızanın net tespiti ve tamiri için servis desteği şarttır.


E08-E82 Arızası (İyonizasyon arızası)

Çözümü: Kombi alevi algılayamadığı zaman ortaya çıkan arıza durumudur. Kullanıcının sorunu düzeltmek adında yapacağı bir müdahale bulunmaz. Kombi ana kartı, iyonizasyon elektrodu yada gaz grubunda arıza olabilir. Servis ekipleri gerekli incelemeleri yaparak sorunu ortaya koyacaktır.


E09 Arızası (Kombi gaz valfinde sorun var)

Çözümü: Kombinin sağlıklı çalışması için en önemli parçalardan biri de gaz valfidir. Bu arıza kodu belirdiği zaman gaz valfinde sorun olduğu anlaşılır. Kombi ateşleme işlemini sağlıklı yapamaz. Servis ekiplerinden konu hakkında yardım almanız en doğrusu olacaktır.


E12-E21-F25 ( Kombi ana kart arızası)

Çözümü: Kombinin en önemli ve hayati parçası olarak nitelendirilen ana kartta arıza meydana geldiğini ifade eden arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız herhangi bir müdahale geri dönüşümsüz sorunlara yol açabilir. Ana kartın tamiri yada onarımı için servis desteği gereklidir.


F13 Arızası (Reset düğmesi sorunu)

Çözümü: Reset düğmesi uzun süre basılı kaldığında yada takılı kaldığında ortaya çıkan arıza kodudur. Sorunun çözümü için kombi şalterini indirip tekrar kaldırmanız yeterli olacaktır. Buna rağme arıza devam ederse servis ekipleriyle görüşebilirsiniz.


F22 Arızası (Düşük voltaj sorunu)

Çözümü: Kombiye gelen elektrik akımının normal değerin altında olduğunu ifade eden arıza kodudur. En çok da kış aylarında karşımıza çıkar. Bir süre sonra voltaj normale döndüğünde sorun kendiliğinden düzelebilir. Ancak sorun devam ediyorsa kombi ana kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için kombi regülatörü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


F31 Arızası (Isıtma sensörü sorunu)

Çözümü: Kaloriferdeki suyun sıcaklığını tespit eden sensörde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Sensör bağlantılarında kopma, kısa devre olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Arızanın onarımı için servis desteği gerekir.


F32 Arızası (Dış hava sensörü sorunu)

Çözümü: Kombinin dış hava koşullarına bağlı olarak çalışmasını düzenleyen sensörde sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcının yapacağı bir müdahale yoktur. Servis ekiplerinin sorunu yerinde tespit etmesi en uygunu olacaktır.


F33 Arızası (Sıcak su sensöründe sorun var)

Çözümü: Kombiye gelen sıcak suyun derecesini tespit eden sensörde bir sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Sensörün kendisi arızalı olacağı gibi kablo bağlantılarında temassızlık yada kopma olabilir. Arızanın net teşhisi ve onarımı için teknik destek gereklidir.


F37 Arızası (Kombide su basıncı düşük)

Çözümü: Kombinin verimli bir şekilde çalışabilmesi için su basınç değerinin 1,5 bar olması şarttır. bu arıza kodu göründüğünde su basınç değerinin normalin altında olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye su basmaktır. Bunun için de kombinin sol alt kısmındaki doldurma musluğunu açarak kombiye su basın. Basınç değeri 1,5 bar olduğunda doldurma musluğunu kapatın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemlerden sonra arızanın düzelmesi gerekir. Ancak sorun düzelmiyorsa, servis ekiplerine danışabilirsiniz.


F59 Arızası (Muhtemel gaz valfi arızası)

Çözümü: Ateşleme esnasında gaz akışını sağlayan gaz valfinde bir sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Bunun yanı sıra ana kartta da sorun olabilir. Teknik servis ekiplerinin uygun teknik ekipmanlar ile arızaya müdahale etmesi en uygunudur.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir