Arçelik DGK 20 HR Arıza Kodları ve Çözümleri


E01 Arızası (Kombide ateşleme sorunu var)

Çözümü: Kombi sağlıklı bir şekilde ateşleme yapamadığında ortaya çıkan arıza durumudur. Kombiye gelen gazın ani bir şekilde kesildiği yada gaz hiç olmadığında görünür. Kullanıcı olarak yapacağınız kontrol, dairenize gaz akışı olup olmadığına bakmaktır. Gaz var ancak kombiye yetişmiyorsa, kapalı gaz vanalarını açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin buna rağmen sorun devam ediyorsa gaz valfi, iyonizasyon elektrodu yada ana kartta arıza olabilir. servis müdahalesi gerekir.


E02 Arızası (Aşırı ısınmaya bağlı ntc sorunu)

Çözümü: Kombide su sıcaklığının normalden çok yükseldiği ve ntc sensörlerinin devreye girmediği zaman meydana gelen arıza durumudur. Sensör bağlantılarında kopma, temassızlık, borularda nemlenme olacağı gibi sensör arızası da olabilir. Bunun dışında su sıcaklığını düşürmek için kombiye en yakın kalorifer vanalarını açarak ve soğutma işlemi yapabilirsiniz. Bu müdahaleden sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Sorun devam ediyorsa servis desteği almanız en doğrusu olacaktır.


E03 Arızası (Atık gaz tahliye sisteminde sorun var)

Çözümü: Arçelik DGK 20 HR kombi hermetik olduğu için atık gazlar fan yardımıyla ortamdan uzaklaştırılır. Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman hava sirkülasyonunun sağlıklı yapılamadığını anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Kombi fanı, ana kartı yada prosestat arızalı olabilir. Teknik servis ekiplerinin arızayı yerinde tespit etmesi ve ona göre hareket etmeleri en uygunudur.


E04 Arızası (Alev kaybına bağlı emniyet sorunu)

Çözümü: Kombide alev kaybına bağlı olarak gelişen arızadır. Kullanıcının resetleme dışında yapacağı bir müdahale yoktur. Servis desteği gerektirir.


E05 Arızası (Kalorifer sensöründe sorun var)

Çözümü: Kombi tesisat sensöründe sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Sensör bağlantılarında kopma, kısa devre, temassızlık olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Teknik müdahale gerektiren bir arızadır.


E06 Arızası (Sıcak su sensör sorunu)

Çözümü: Kullanım suyu sensöründe sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Sensörün kendisi arızalı olabilir yada sensör bağlantılarında kopma, temassızlık olabilir. Kesin tanı ve tamir için servis ekipleriyle görüşmenizi öneriyoruz.


E10 Arızası (Su basınç değeri düşük)

Çözümü: Kombi su basınç değeri 1,5 barın altında olduğunda beliren arızadır. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye su basmaktır. Bunun için de kombinin sağ alt kısmındaki doldurma musluğunu açarak kombiye su alın. Basınç değeri 1,5 bara geldiğinde doldurma musluğunu kapatın. Bu müdahaleden sonra arıza kodunun ekrandan silinmesi gerekir. Ancak sorun devam ediyorsa, kombiye reset atarak bir süre bekleyin arıza düzelmiyorsa teknik destek almalısınız.


E25-E26 Arızası (Devri daim pompası sorunu)

Çözümü: Kalorifer sistemindeki suyun sirkülasyonunu sağlayan pompada sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Pompanın kendi arızalı olacağı gibi sıkışmış da olabilir. Teknik bakımdan incelenmesi gerekir.


E35 Arızası (Alev oluşumunda sorun var)

Çözümü: Kombide alev oluşum esnasında sorun geliştiğini belirten arıza kodudur. Kullanıcı olarak yapacağınız tek müdahale kombiye reset atmaktır. Bu işlemden sonra arıza devam ediyorsa, ana kart, gaz bağlantıları yada iyonizasyon elektrodunda arıza olabilir. Kesin tanı ve tamir için servis yardımı almalısınız.


E96 Arızası (Düşük elektrik akımı)

Çözümü: Kombiye gelen elektrik akımı normal değerin altında olduğunda meydana gelen arıza durumudur. Düşük akıma bağlı olarak cihaz kendini korumaya alır. Kombi otomatik resetleme yapacağı için kullanıcının reset işlemi yapmasına gerek yoktur. Şebeke elektrik akımı normal değere geldiğinde arıza düzelmiyorsa, kombide ana kart arızası gelişmiş olabilir. Teknik servis ekiplerinin gerekli incelemeyi yapması şarttır. Elektrik akımındaki ani değişimlerin kombiye zarar vermemesi için regülatör kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir