Arçelik DGK 20 HK LCD Arıza Kodları ve Çözümleri


A01 Arızası (Başarısız ateşleme)

Çözümü: Kombide başarısız ateşleme sorunu olduğunda beliren arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol dairenize gaz akışı olup olmadığına bakmaktır. Daireye gaz geliyor ancak kombiye yetişmiyorsa kapalı gaz vanalarını açın. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen sorun devam ediyorsa gaz valfi, ana kart yada iyonizasyon elektrodunda arıza meydana gelmiş olabilir. Arızanın net teşhisi ve tamiri için servis ekipleri ile görüşmenizi öneriyoruz.


A03 Arızası (Kombi aşırı derecede ısındı)

Çözümü: Kombiniz normalden daha çok ısındığında ortaya çıkan arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiyi soğutmaktır. Bunun için de kombiye en yakın kaloriferlerin vanalarının açık olduğundan emin olun. Kapalı vanalar varsa açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin buna rağmen sorun devam ediyorsa teknik servis ekiplerinin yerinde inceleme yapması gerekir.


E03 Arızası (Atık gaz tahliye sorunu)

Çözümü: Kombiniz hermetik olduğu için yanma sonucu  ortaya çıkan atık gazlar fan yardımı ile dışarıya atılır. Kombide bu arıza kodu belirdiği zaman fan sisteminde bir sorun olduğunu anlıyoruz. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Kombide fan, ana kart yada prosestat arıza gelişmiş olabilir. Teknik servis desteği almanızı tavsiye ediyoruz.


E05 Arızası (Kalorifer sensörü arızası)

Çözümü: Bu arıza kodu belirdiği zaman kalorifer sistemindeki sensörde bir sorun olduğunu anlıyoruz. Sensör bağlantılarında kopma temassızlık ve borularda nemlenme olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Teknik servis ekiplerinden konu hakkında en iyi yardımı alabilirsiniz.


E06 Arızası (Sıcak su sensör arızası)

Çözümü: Kullanım suyu sıcaklığını ölçen sensörde sorun olduğunu ifade eden arıza durumudur. Sensörün kendisi arızalı olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma kısa devre yada borularda nemlenme olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Servis yardımı almanız gerekir.


E10 Arızası (Kombide su basıncı düşük)

Çözümü: Kombinin sağlıklı bir şekilde çalışması için su basınç değerinin 1,5 bar olması gerekir. Bu arıza kodu belirdiği zaman su basınç değerinin 1,5 barın altında olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye su basarak basınç değerini yükseltmektir. Bunun için de kombinin alt kısmındaki doldurma musluğunu açarak su basın ve basınç 1,5 barı gösterdiğinde doldurma musluğunu kapatın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemlere rağmen arıza devam ediyorsa uzman görüşü almalısınız.


E26 Arızası (Kombi su sıcaklığı çok yüksek)

Çözümü: Kombi su sıcaklığı normal değerin çok üstünde olduğunda kombi kendini korumaya alır ve bu arıza kodu görünür. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombideki suyun sıcaklığını düşürmektir. Bunun için de kalorifer ve petek vanalarını kontrol edin. Kapalı vanalar varsa açın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Arıza düzelmediği takdirde üç yollu vana, ana eşanjör yada ana kartta arıza olabilir. Kullanıcı müdahalesi farklı sorunların meydana gelmesine neden olacağından servis ekiplerinden destek almanızı öneriyoruz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir