Alarko Trendy-D Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri


F4 Arıza Kodu  (Alev Oluşmuyor)


Çözümü; Bu arıza kodu ile birlikte kombi ekranında birde anahtar sembolü belirir. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol, Dairenize doğalgaz akışı olup olmadığına bakmaktır. Eğer gaz akışı var ve kombiye de sorunsuz bir şekilde ulaşıyorsa, Kombi gaz vanalarını kontrol edin eğer vanalar kapalıysa açık konuma getirin. Daha sonra kombiye bir kere reset atarak bekleyin. Eğer arıza durumu düzelmezse kombi ana kartı, gaz valfi yada ateşleme iyonizasyonunda arıza olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


F1 Arıza Kodu (Limit Termostat Arızası)


Çözümü; Bu arıza kodu ile birlikte ekranda birde anahtar sembolü belirir. Kombide aşırı ısınma sorunu olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem, kombi altındaki vanaların ve petek vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Kapalı vanaları açın, daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu müdahaleden sonra arıza durumu düzelmiyorsa, ana eşanjörde kireçlenme, tıkanma kalorifer filtresinde tıkanma, kalorifer tesisatının kireç, tıkanıklık pompa sıkışması, üç yollu vananın konum atlaması gibi sorunlar olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


F5 Arıza Kodu (Hava Prosestatı Sorunu)


Çözümü; Bu arıza kodu ile birlikte ekranda bir de anahtar sembolü belirir. Kombi hava akış sisteminde sorun olduğunu anlarız. Kombi fanı, elektronik kart yada prosestat arızası olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


F3 Arıza Kodu (Kalorifer Sensör Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu ile birlikte anahtar sembolüde görünür. Kalorifer sensöründe arıza, kablo bağlantılarında kopma yada kısa devre olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


F2 Arıza Kodu (Sıcak Su Sensör Sorunu)


Çözümü; Arıza kodu ile birlikte kombi ekranında birde anahtar sembolü görünür. Kombi sıcak su sensöründe arıza, borularında sorun, sensör kablo bağlantılarında kopma yada kısa devre olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


F0 Arıza Kodu (Tesisatta Su Yok Veya Su Dolaşımı Yok)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu ile birlikte bir de anahtar sembolü görünür, kombide su basıncının düşük olduğunu yada tesisatta yeteri kadar su olmadığı anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol kombi su basınç değerine bakmaktır. Kombinin sağ kısmında bulunan gösterge panelindeki ok kırmızı çizgiye yakınsa su basıncı düşük demektir. Bu durumda, kombinin sol alt kısmında bulunan siyah doldurma musluğunu açarak kombiye su basmanız gerekir. Gösterge panelindeki ok değeri yeşile gelene kadar su basma işlemine devam edin. Bu işlemin ardında sorunun düzelmesi beklenir. Ancak arıza durumu devam ediyorsa, Kombide su devir daimi olmuyor demektir. Kombi, altındaki vanaları ve petek vanalarını kontrol edin. Kapalı vanaları açın. Buna rağmen de arıza devam ediyorsa, kombi pompa arızası, kalorifer filtre tıkanıklığı, eşanjör arızası, kalorifer tesisatında tıkanıklık olabilir. Kesin teşhis ve onarım için teknik servis desteği almanız gerekir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir