Alarko SUPERCOMFORT Arıza Kodları Ve Çözümleri


0.1 Arızası (Ateşleme sorunu)

Çözümü: Kombide ateşleme olmadığını belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol dairenizde gaz olup olmadığına bakmaktır. Dairenize gaz ulaşıyor ancak kombiye yetişmiyorsa gaz vanalarını kontrol edin kapalı vanaları açın. Kombiye gaz ulaştığından eminseniz, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Sorun düzelmiyorsa gaz valfi, iyonizasyon elektrodu yada kombi ana kartında arıza meydana gelmiş olabilir. Servis desteği almanız gerekir.


0.2 Arızası (Limit termostatı devreye girdi)

Çözümü: Kombide su sıcaklığını çok yükseldiğini belirten arıza durumudur. Buna bağlı olarak emniyet termostatı devreye girmiştir. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiyi soğutmaktır. Bunun içinde önce kombiye reset atın daha sonra kalorifer ve tesisat vanalarını kontrol edin kapalı vanaları açın. Buna rağmen sorun devam ederse servis desteği almalısınız.


0.3 Arızası (Baca sensörü sorunu)

Çözümü: Bacalı model kombilerde karşımıza çıkan arıza durumudur. Baca sensöründe arıza yada bağlantılarında kopma, temassızlık olabilir. Bunun dışında baca tıkalı yada yeteri kadar çekmiyor da olabilir. Uzman bir ekipten destek almanızı öneriyoruz.


0.4 Arızası (Kombi su basıncı çok düşük)

Çözümü: Kombi su basıncı çok düşük olduğunda beliren arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye su basmaktır. Bunun için de kombinin alt kısmındaki doldurma musluğunu açın ve kombiye su alın. Basınç değeri 1,5 bar olduğunda doldurma musluğunu kapatın. Su basınç değeri normale geldiğinde arıza durumu düzelecektir. Ancak sorun devam ediyorsa servis ekiplerinin yerinde inceleme yapması gerekir.


0.5 Arızası (Kalorifer sensör sorunu)

Çözümü: Kalorifer ısıtma sensöründe sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Sensörün kendisinde arıza olacağı gibi kablo bağlantılarında kopma, temassızlık yada kısa devre meydana gelmiş olabilir. Teknik destek gerektirir.


0.6 Arızası (Sıcak su sensör sorunu)

Çözümü: Kombi kullanım suyu sıcaklığını ölçen sensörde sorun olduğunu belirten arızadır. Sensörün kendisinde arıza olacağı gibi sensör bağlantılarında kopma, temassızlık yada kısa devre olabilir. Servis ekiplerinin arızaya müdahale etmesi gerekir.


12 Arızası (Boyler sensör sorunu)

Çözümü: Kombinin boyler sensöründe sorun olduğunu ifade eden arıza kodudur. Sensörün kendisinde arıza olabilir. Bunun dışında sensör kablo bağlantılarında kopma yada temassızlık da olabilir. Servis desteği gereklidir.


14 Arızası (Fark basınç anahtar arızası)

Çözümü: Kombi fark basınç anahtarında sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis ekiplerinin sorunu yerinde incelemesi en doğrusu olacaktır.


22 Arızası (Kalibrasyon ayarı gerekli)

Çözümü: Kombi ekranında bu kod belirdiği zaman kombiye servis ekipleri tarafından gerekli ayarlamaların yapılması gerektiğini anlıyoruz.


0.7 Arızası (Kombi baca süpürme durumu)

Çözümü: Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Bir süre bekledikten sonra sorun düzelmiyorsa servis desteği almanız gerekir.


0.8 Arızası (Kombi ısıtma devresinde donma koruması aktif)

Çözümü: Bir süre bekledikten sonra sorun düzelmiyorsa, uzman bir ekip tarafından arıza yerinde incelenmelidir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur.


0.9 Arızası (Kombi kullanım suyu devresinde donma koruması aktif)

Çözümü: Kombi sıcak su devresinde donma korumasının aktif olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcının yapacağı bir işlem yoktur. Bir süre bekledikten sonra sorun düzelmiyorsa teknik destek gerektirir.


13 Arızası (Kombi kullanım suyu devresinde boyler koruması aktif)

Çözümü: Kombi sıcak su devresinde boyler korumasının aktif olduğunu belirten arıza durumudur. Bir süre bekledikten sonra sorun düzelmiyorsa servis ekiplerinden destek almanızı tavsiye ediyoruz.


28 Arızası (Logionella koruması aktif)

Çözümü: Bu arıza kodu bir süre sonra kendiliğinden kaybolacaktır. Ancak uzun süreli görünüyorsa servis ekipleri ile görüşmelisiniz. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur.


31 Arızası (Uzaktan kumanda sorunu)

Çözümü: Kombide uzaktan kumanda ile ilgili sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Kombi elektronik kartında da sorun meydana gelmiş olabilir. Teknik destek almanız gerekir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir