Alarko Serena Kombi Arıza Kodları


Pilot Alevli, Elektronik Ateşlemeli, Ledli Eski Model

Bu kombi modeli piyasadaki en eskilerden biridir. Gösterge panelinde ekran bulunmaz led ışıklar vardır. Ortaya çıkan arızaları bu led lambaların konumuna göre anlıyoruz. Kombi panelindeki led lambaların hepsi birden yanıyorsa, bu bir arıza durumu değildir. Ancak led lambalar yanıp sönüyorsa, kombide bir arıza olduğu anlaşılır.


40 Ledi Yanıp Sönüyor İse Sıcak Su Sensör Sorunu


Çözümü; Bu arıza durumunda sıcak su Ntc sinde sorun olduğunu anlıyoruz. Ntc kablo bağlantılarında kopma, kısa devre yada sıcak su Ntc borularında nemlenme olabilir. Sorunun kesin tespiti ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.


50 Ledi Yanıp Sönüyor İse Kalorifer Sensör Sorunu


Çözümü; Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe arıza olduğu anlaşılır. Kalorifer ısıtma işlemini yapamaz. Kalorifer sensör bağlantılarında kopma, kısa devre yada sensör borularında nemlenme olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir.


60 Ledi Yanıp Sönüyor İse Su Sirkülasyonu Yapılamıyor


Çözümü; Bu arıza durumunda kombi su devridaimini yapamıyor demektir. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombi altında bulunan su vanalarını kontrol etmektir. Eğer vanalar kapalıysa açık konuma getirin. Bu işlemden sonra arıza durumu düzelmezse, ana eşanjör tıkalı, kireçlenmiş yada kalorifer tesisatında bir sorun olabilir. Arızanın kesin tespiti ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.


70 Ledi Yanıp Sönüyor İse Tesisat Suyu Azaldı


Çözümü; Bu arıza durumunda Kombi suyunda azalma olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye su basmaktır. Bunu yapmak için kombi sağ alt kısmında bulunan, mavi doldurma musluğunu açın ve kombi panelindeki bar değer göstergesini takip edin. Gösterge 1.5 bar değerine geldiğinde su basma işlemini tamamlayın ve doldurma musluğunu kapatın. Bu işlemin ardında arıza düzelecektir. Eğer sorun devam ederse, teknik servis desteği almanızı tavsiye ediyoruz.


80 Ledi Yanıp Sönüyor İse Su Sıcaklığı 85°C Yi Aştı


Çözümü; Kombi su sıcaklık değerini yüksek ayarlamaya bağlı oluşan arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombi su sıcaklı değerini düşürmektir. Eğer yaptığınız müdahaleye rağmen sıcaklık değeri düşmüyor ve yükselmeye devam ediyorsa, su sıcaklığı 95°C ye ulaştığında kombi kendini kapatır ve arıza verir. Sorunun kesin tespiti ve tamiri için teknik servis desteği almanız gerekir.

Bunlar dışında Kombi ekranında kırmızı reset ışığı, cihazı çalıştırma sırasında yanıyorsa kombinin ateşleme yapmadığı anlamına gelir. Kombi çalışır durumdayken yanarsa atık gaz sisteminde sorun olabileceğini ya da aşırı ısınma sorunu olduğu anlaşılır. Bu durumlarda kullanıcı olarak yapacağınız işlem kombiye reset atarak bir süre beklemektir. Eğer düzelme olmazsa teknik servis desteği almanız gerekecektir.


 

  1. ali dedi ki:

    *Tesekkurler emeginize saglik*

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir