Alarko Serena Arıza Kodları ve Çözümleri (Yeni model)


F4 Arıza Kodu (Ateşleme Denemesi Sonrası Alev Yok)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu ile birlikte birde reset yazısı belirir. Kullanıcı olarak kontrol etmeniz gereken ilk şey, dairenize gaz akışı olup olmadığıdır. Eğer gaz kombiye kadar geliyorsa, kombi gaz vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalıysa açmanız gerekir. Daha sonra kombi kontrol panelindeki reset tuşuna basıp bir süre bekleyin. Buna rağmen arıza durumu devam ediyorsa, kombi teknik servis ekiplerinden yardım almanız gerekir. Kombi anakartı, gaz valfi yada  elektrot arızası olabilir.

”Bunun yanı sıra bu arıza kodu ile birlikte ekranda bir de anahtar sembolu belirirse, kombide yalancı alev algılanıyor. Gaz vanası kapalı olduğu halde alev algılanıyor demektir. Buna iyonizasyon sorunu adı verilir. Kullanıcı olarak kombiye müdahale etmeden teknik servis ekiplerini aramanız gerekir.”


F1 Arıza Kodu (Limit Termostat Arızası)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu ile birlikte anahtar sembolu ve reset yazısı da belirir. Bunun anlamı kombi içindeki su aşırı miktarda ısınmış demektir. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem, kombi sıcaklığını düşürmektir. Bunun için de tesisat vanaları ve petek vanalarını kontrol edin vanalar kapalıysa açılmalıdır. Bu işlemin ardından Kombi kontrol panelindeki reset tuşuna basarak bekleyin. Buna rağmen arıza durumu düzelmiyorsa, Kombi ana eşanjöründe tıkanma, kiraçlenme, üç yollu vananın konumunda değişiklik, pompa sıkışması, kalorifer filtre tıkanıklığı, gibi sorunlar olabilir. Kesin teşhis ve onarım için kombi teknik servis desteği gerekir.


F5 Arıza Kodu (Fark Basınç Anahtarı Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman hava akış sisteminde bir sorun olduğu anlaşılır yani atık gaz sisteminde arıza vardır. Bu durumda kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Kombi anakart, prosestat, fan arızası yada atık gaz borusu yerinden çıkmış olabilir. Kesin teşhis ve onarım için kombi teknik servis desteği gerekir.


F3 Arıza Kodu (Kalorifer Tesisatı Ntc Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu ile birlikte birde anahtar sembolü belirir. Bu arıza durumunda kombiden yeteri kadar verim alamazsınız Kombi tam ısınamaz ve ısıtma işlemini yapamaz. Kombi Ntc bağlantılarında kısa devre, kopma yada borularda nemlenme olabilir. Kesin teşhis ve onarım için kombi teknik servis desteği gerekir.


F2 Arıza Kodu (Sıcak Su Ntc Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu ile birlikte birde anahtar sembolü görünür. Kombi sıcak su Ntc bağlantılarında kopma, kısa devre, yada borularda nemlenme olabilir. Kombi sıcak su veremez. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem olmadığı için kesin teşhis ve onarım için kombi teknik servis desteği gerekir.


F0 Arıza Kodu (Su Basınç Sorunu)


Çözümü; Kombi ekranında bu arıza kodu belirdiği zaman kombi su basıncında düşme olduğu anlaşılır. Kullanıcı olarak yapacağınız işlem, kombi alt tarafında bulunan mavi doldurma musluğunu açarak kombiye bar gösterge kısmında bulunan yeşil kısma kadar su basmaktır. Bu işlemin ardından arıza düzelmezse, kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Tüm müdahalelere rağmen arıza durumu devam ediyorsa, Kesin teşhis ve onarım için kombi teknik servis desteği gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir