Alarko Seradens Super Plus Kombi Arıza Kodları Ve Çözümleri


E01 Arızası (Alev oluşmuyor yada sahte alev algılandı)

Çözümü: Kullanıcı olarak yapacağınız ilk kontrol daireye gaz gelip gelmediğine bakmaktır. Gaz var ama kombiye ulaşmıyorsa kapalı gaz vanalarını açın. Kombiye gaz ulaştığından emin olduktan sonra kombiye reset atın. Sorun düzelmiyorsa ana kart, gaz valfi yada iyonizasyon elektrodunda arıza olabilir. Servis ekipleri ile görüşmeniz en doğrusu olacaktır.


E02 Arızası (Limit termostat devreye girdi)

Çözümü: Kombi sıcaklığının çok yükselmesine bağlı olarak limit termostatının devreye girdiğini belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız kontroller, kombi su basınç değerine bakmaktır. Su basınç değeri düşükse kombiye su basarak basıncı normal değere getirin. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Buna rağmen sorun devam ediyorsa, ana eşanjörde tıkanma, kireçlenme, devri daim pompasında arıza, kalorifer filtresi yada tesisatında tıkanma veya kireçlenme, üç yollu vanada sorun gibi sorunlar olabilir. Uzman desteği almanızı öneriyoruz.


E03 Arızası (Atık gaz tahliye sistemi sorunu)

Çözümü: Kombi atık gaz sisteminde bir sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Fan, ana kart yada prosestatta arıza meydana gelmiş olabilir. Servis desteği gerekir.


E04 Arızası (Kombi su basıncı düşük)

Çözümü: Kombi su basıncı düştüğü zaman meydana gelen arıza durumudur. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken işlem kombiye su basmaktır. Kombinizin sol alt kısmındaki doldurma musluğunu açarak kombiye su basın. Basınç değeri 1,5 bar olduğunda doldurma musluğunu kapatın. Daha sonra kombiye reset atarak bir süre bekleyin. Bu işlemin ardında arıza devam ediyorsa, servis ekipleri ile görüşmeniz gerekir.


E05 Arızası (Gidiş suyu sensör sorunu)

Çözümü: Kalorifer gidiş suyu sensöründe sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Sensör bağlantılarında kopma, temassızlık olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Servis desteği gereklidir.


E06 Arızası (Sıcak su sensör sorunu)

Çözümü: Suyun sıcaklığını tespit eden sensörde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Sensör bağlantılarında temassızlık, kopma yada kısa devre olacağı gibi sensörün kendisi de arızalı olabilir. Servis ekiplerinin soruna müdahale etmesi gerekir.


E15 Arızası (Dönüş suyu sensöründe sorun var)

Çözümü: Kalorifer dönüş suyun sensöründe sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Sensörde arıza olacağı gibi sensör bağlantılarında temassızlık yada kopma da olabilir. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur.


E16 Arızası (Kombi fanında sorun var)

Çözümü: Kombi fanında arıza olduğunu belirten sorundur. Bu durumda kombi çalışmaz ve ateşleme yapmaz. Fanın kendisinde arıza olacağı gibi ana kartta da sorun olabilir. Servis ekiplerinin gerekli kontrolleri yerinde yapması önemlidir.


E22 Arızası (Ana kart işlemci sorunu)

Çözümü: Kombi elektronik kartında sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Servis ekipleri ile iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.


E31 Arızası (Kumanda sorunu)

Çözümü: Uzaktan kumanda sisteminde sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Kullanıcı olarak yapacağınız bir işlem yoktur. Servis ekipleri ile görüşmenizi öneriyoruz.


E32 Arızası (Ekran kartında sorun var)

Çözümü: Kombinin ekran kartında meydana gelen arızayı ifade eder. Kullanıcı olarak yapacağınız bir müdahale yoktur. Servis ekiplerinden teknik destek almanız gerekir.


E35 Arızası (Kombi alev algılamıyor)

Çözümü: Kombi alev algılamadığı zaman ekranda görünen arıza kodudur. Kullanıcı olarak yapacağınız müdahale kombiye reset atmaktır. Buna rağmen sorun devam ederse, teknik destek almanızı tavsiye ediyoruz.


E46 Arızası (Basınç ölçüm sensöründe sorun var)

Çözümü: Kombide su basıncı normal değerin altına düştüğünde beliren arıza kodudur. Bu durumda kombi su basın değerini görüntülemeniz gerekir. Bunun için de ”info” tuşuna 2 saniye basılı tutun. Su basınç değeri 1 barın altında ise kombi doldurma musluğunu açarak kombiye su basın. Basınç değeri 1,5 bara geldiğinde doldurma musluğunu kapatın. Basınç gösterge ekranını kapatmak için tekrar ”info” tuşuna 2 saniye basılı tutabilirsiniz. Su basma işleminde sonra sorun düzelmediyse servis desteği almalısınız.


E47 Arızası (Kombi su basıncı yüksek)

Çözümü: Su basınç değerinin yüksek olduğunu belirten arıza durumudur. Bu kod belirdiği zaman su basıncı 2,5 yada 3 bar civarındadır. Kullanıcı olarak yapmanız gereken işlem basıncı düşürmektir. Bunun için de tahliye musluğunu açabilir yada kombiye en yakın kalorifer peteğinin vanasını gevşeterek hava basıncını alabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra arıza düzelecektir. Ancak sorun devam ederse teknik destek gerekir.


E98 Arızası (Ana besleme sorunu)

Çözümü:  Kombi ekranında bu arıza kodu göründüğü zaman hiçbir müdahalede bulunmadan servis ekipleri ile görüşmeniz en doğrusu olacaktır.


E99 Arızası (Güvenlik sorunu var)

Çözümü:  Bu arıza kodu kombi ekranında sürekli yanıp söner, kullanıcı olarak yapılacak bir müdahale yoktur. Uzman bir ekipten destek almanız gerekir.


(-) Arızası (Güç kaynağı sorunu)

Çözümü:  Sürekli yanıp sönen bu uyarı işareti, kombide güç kaynağıyla ilgili sorun olduğunu belirtir. Kullanıcının yapacağı bir müdahale yoktur. Servis desteği gereklidir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir