Airfel Ecofel Arıza Kodları ve Çözümleri

Bu yazımızda Airfel tarafından  üretilen Airfel Ecofel KB1-24CE model hermetik kombiler hakkında ortaya çıkacak arızaları ve çözümleri sizlerle paylaşacağız. Kullanımı son derece basit ve anlaşılır olan Airfel Ecofel KB1-24CE model hermetik kombilerin kontrol panelinde iki tane düğme bulunur. Bunlardan bir tanesi sıcak su ayar düğmesi diğeri ise kalorifer ayar düğmesidir. Bu düğmelerin altında ise üzerinde sıcak su musluğu resmi, ikaz resmi ve petek resmi olan led ışıklar vardır. Kombide meydana gelen arızalar bu ışıkların hızlı yanıp sönmesi ve aralıklarla yanıp sönmesi ile anlaşılır. Bu durumda ortaya çıkan arızaları aşağıdaki yazımızda çözümleri ile birlikte sunuyoruz.

1.Yeşil Led Hızlı Yanıp Sönüyor, 2. Kırmızı Led Yanıyorsa (Kapalı Devre Düşük Su Basınç Arızası)

Çözümü; Bu durumda, sistemin basınç değeri 1 bar’ın altına düşmüş demektir. Normalde kombinin verimli bir şekilde çalışması için ideal basınç değeri 1.5 bar olmalıdır. Arızayı gidermek için kombiye su basmak gerekir. Airfel Ecofel  kombinin sağ alt tarafında bulunan mavi renkteki doldurma musluğunu açarak sistemin su basınç değeri 1.5 bar olana kadar su basılır. Bu işlemden sonra arıza lambalarının sönmesi ve kombinin normal şekilde çalışması gerekir. Eğer buna rağmen arıza ışıkları yanmaya devam ediyorsa, kombi teknik servis ekiplerinden destek istemenizi öneriyoruz.

2.Kontrol Panelinde Sadece 2. Kırmızı Led Yanıyorsa (Kombide Alev Oluşmuyor Arızası)

Çözümü; Kombinin kontrol panelinde sadece kırmızı ışık yanıyorsa, bu durumda kombide ateşleme olmuyor demektir. Bu arızanın ortaya çıkmasına birçok etken neden olabilir. Öncelikli olarak kombiye gaz akışı olup olmadığını kontrol edin, kombinin gaz vanası kapalıysa açın, eğer evinize gaz gelmiyorsa gaz dağıtım şirketi ile iletişime geçebilirsiniz. Ancak gaz akışı olduğu halde kombi alev almıyorsa, daha ayrıntılı bir teknik araştırma yapmak gerekir. Bu arızanın giderilmesi için teknik servis ekipler ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. (kombi anakartı, gaz valfi yada başka bir parçada arıza olabilir.)

1.Yeşil Led Ve 2.Kırmızı Led Yanıyorsa (Emniyet Termostadı Kapa Arızası)

Çözümü; Airfel Ecofel kombide, su aşırı ısındığı zaman emniyet termostatı kombiyi kapatır ve bu arıza durumu ortaya çıkar. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken, kombinin su sıcaklık ayarı yüksek ise düşürün. Kombi altında yer alan vanaların açık olduğuna emin olun. Eğer kombi kış modunda çalışıyorsa kalorifer vanalarının en az 3 tanesinin açık olması gerekir. Bu işlemlerin ardından arıza devam ediyorsa cihazın elektrik bağlantısını kesip bir süre bekledikten sonra tekrar açın. bu işleme rağmen de arıza devam ediyorsa, kombi teknik servisleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. (Ana eşanjörde, üç yollu vanada, kombi pompasında, kalorifer filtresinde yada kalorifer tesisatında arıza olabilir.)

2.Kırmızı Led Ve 3.Yeşil Led Yanıyorsa (Atık Gaz Arızası)

Çözümü; Bu model kombiler hermetik olduğu için havalandırma fan yardımı ile sağlanır. Eğer kombi fanında yada Ana kartında bir arıza varsa bu durum ortaya çıkabilir. Bu arızanın net olarak tespit edilmesi için kombi teknik servislerinden destek alabilirsiniz.

2.Kırmızı Led Ve 3.Yeşil Led Hızlı Yanıp Sönüyorsa (Kalorifer Sensör Arızası)

Çözümü; Bu durumda, kalorifer sensör bağlantılarında kopma, gevşeme, sensör arızası yada temassızlık olduğu söylenebilir. Bu arızanın net olarak tespit edilmesi için kombi teknik servislerinden destek alabilirsiniz.

1.Yeşil Led Ve 2.Kırmızı Led Hızlı Yanıp Sönüyorsa (Sıcak Su Sensör Arızası)

Çözümü; Suyun sıcaklığını tespit eden sensör sisteminde arıza olduğunu gösterir. Bu sorunun nedenleri; sensör boru tesisatında nem, sensör kablolarında kısa devre, kopma, temassızlık olduğu söylenebilir. Bu arızanın net olarak tespit edilmesi için kombi teknik servislerinden destek alabilirsiniz.

1.Yeşil Led Ve 3.Yeşil Led Hızlı Yanıp Sönüyorsa (Yanlış Iyonizasyon Arızası)

Çözümü; Kombinin alev algılama arızası olduğunu gösteren arıza işaretidir. Bu durumda, Kombi ana kartında, iyonizasyon elektrodunda yada gaz valfinde sorun olabilir. Bu arızanın net olarak tespit edilmesi için kombi teknik servislerinden destek alabilirsiniz.

3 Led De Yanıyorsa (Pompa Blokaj Durumu)

Çözümü; Bu bir arıza işareti değildir. Pompanın devreye girdiğini

3.Yeşil Led Hızlı Yanıp Sönüyorsa (Kalorifer Sistemi Talep Durumu)

Çözümü; Bu bir arıza işareti değildir.  Kalorifer sisteminin devrede olduğunu gösterir.

1.Yeşil Led Hızlı Yanıp Sönüyorsa (Kullanım Suyu Talep Durumu)

Çözümü; Bu bir arıza işareti değildir. Airfel Ecofel kombinin yaz konumunda olduğunu gösterir.

1.Yeşil Led Yanıp Sönüyorsa (OFF/RESET Modu)

Çözümü; Bu bir arıza işareti değildir. Kombinin normal çalıştığını gösterir.

1.Yeşil Led Ve 3.Yeşil Led Yanıyorsa (Kış Modu + Kullanım Suyu Aktif)

Çözümü; Bu bir arıza işareti değildir. Kombinin kış konumunda çalıştığını ve sıcak suyun kullanıma hazır olduğunu gösterir.

3.Yeşil Led Yanıyorsa (Kış Modu + Kullanım Suyu Inaktif)

Çözümü; Bu bir arıza işareti değildir. Kombinin kış konumunda çalıştığını ancak sıcak su musluğu kapalı olduğu için sıcak suyun kullanımı sağlanmadığını gösterir.

1.Yeşil Led Yanıyorsa (Yaz Kodu + Kullanım Suyu Aktif)

Çözümü; Bu bir arıza işareti değildir. Kombinin yaz konumu yani sıcak su konumunda olduğunu gösterir ve sıcak su kullanıma hazırdır.

3 Led De Yanmıyorsa (Yaz Konumu + Kullanım Suyu Inaktif)

Çözümü; Bu bir arıza işareti değildir. Kombinin yaz konumda olduğunu ancak sıcak su musluğunun kapalı olduğunu gösterir.

 

  1. Betül cetinkaya dedi ki:

    Şu an şu 3 bar da nasıl 1.5 yapabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir